Novice Osnovne šole dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica
Zbiralna akcija papirja in tekstila

Zbiralna akcija papirja in tekstila

Zbiralna_akcija — povezava na letak

Zbiranje papirja in tekstila od torka do petka 2. 4. 2024 – 5. 4. 2024 od 13. do 17.ure.

Podari obleko, posadi smeko

Strokovnjaki opozarjajo, da v Sloveniji letno zavržemo kar 17.000 ton tekstila, na ekološki način pa predelamo zgolj 15% takšnega tekstila. Preostanek zavrženih oblačil konča v sežigalnici ali celo na odlagališčih. Tekstil je zaradi svoje sestave (tudi plastika) slabo razgradljiv. Pri sežigu 1 kg komunalnih odpadkov, kamor se največ odlaga tekstil, nastane 52 kg CO₂.

Z akcijo PODARI OBLEKO, POSADI SMREKO poskrbimo za ponovno uporabo oziroma predelavo oblačil, s tem pa zmanjšamo količino odloženih odpadkov in posledično količino CO₂ izpustov. 

O projektu

O PROJEKTU WEAR&SHARE: Wear&Share je mednarodni projekt, ki ga organizira podjetje v Answear. Projekt trenutno poteka v 5 državah. V vsaki državi Asnwear izbere lokalnega partnerja, ki deluje trajnostno ter si prizadeva bodisi ohranjati, bodisi saditi drevesa. V Sloveniji je Answear združil moči s podjetjem Valtex d.o.o. ter skupaj z njimi ustvaril podprojekt PODARI OBLEKO, POSADI SMREKO.

Vsaka sodelujoča šola, ki bo uspešna pri zbiranju oblačil, bo v zameno prejela sadiko smreke (ene ali več, odvnisno od zbrane količine oblačil), ki bo v zreli za proces fotosinteze v letu dni posrkalo 24 kg CO₂ iz ozračja, s čimer še dodatno pomagamo razbremeniti okolja CO₂ izpustov in skozi celoten projekt ozaveščamo osnovnošolce o pomenu zbiranja in oddajo za ponovno uporabo na primeru oblačil, ki predstavljajo 5% vseh odvrženih odpadkov.

Kam gredo oblačila?

Wear&Share deluje tako, da sodelujoči zbirajo lepo ohranjena oblačila, katerim podarimo novo življenje, na način, da:

  • jih ponovno uporabimo v slabše razvitih državah;
  • jih recikliramo in ponovno uporabimo;
  • jih ponovno uporabimo v drugih industrijah ( npr. obnovimo vlakna iz oblačil, ki niso več primerna za nošenje, ali jih uporabimo za proizvodnjo zvočno izolacijskih in izolacijskih materialov v avtomobilski industriji, npr. za avtomobilsko izolacijo).

Anže Krek

Mladi nogometaši tretji na medobčinskem prvenstvu

Mladi nogometaši tretji na medobčinskem prvenstvu

OŠ Gorje je po dolgih letih organizacijo medobčinskega prvenstva v nogometu predala naprej. Tako kot starejši učenci lansko jesen, so se tudi mlajši učenci s svojimi vrstniki pomerili na OŠ v Lescah. Na materinski dan je tako v Lesce potovalo 7 naših učencev 7. in 6. razreda. To so bili Matevž Smukavec, Erazem Rabič, Ožbej Kusterle in Rok Cesar, ki so bili kot sedmošolci gonilna sila tokratne ekipe, pridružila pa sta se jim še Nal Cvetek in Rožle Rozman, ki sta igrala manj ampak kljub vsemu nabrala pomembne izkušnje za prihodnje leto. Vratar je bil tokrat Anže Kovačič, ki je kljub mladosti branil zelo uspešno.

Prvo tekmo so naši učenci tik pred koncem, po srečno doseženem golu Radovljičanov izgubili, drugo tekmo suvereno premagali Gorjance in se tako kot drugo uvrščeni uvrstili v polfinale. Tam so morali priznati premoč učencem iz Lipnice, ki so bili tokrat premočni, za tretje mesto pa so se ponovno pomerili z Radovljičani in jih tudi suvereno premagali. Naš najboljši strelec je bil tokrat Ožbej Kusterle, ki je dosegel kar štiri zadetke in bil tudi drugi strelec turnirja.

S tem medobčinskim tekmovanjem so naši nogometaši tudi končali letošnja tekmovanja, ponovno pa bodo na delu drugo šolsko leto.

Nejc Pogačnik

TD za devetošolce

TD za devetošolce

Na prvi pomladni dan smo se z devetošolci odpravili v Velenje, z namenom spoznati Šaleško dolino, premogovništvo, z njim povezano TEŠ kot največjo proizvajalko električne energije v Sloveniji in posledice izkopavanja lignita.

Doživeto smo spoznali delo v premogovniku v preteklosti in sedanjosti. Pomemben del ogleda je bila knapovska malica, ki smo jo zaužili v najgloblji jedilnici. Vožnja z vlakcem in starim dvigalom po podzemlju, sta nas tudi navdušili.

Pomladne, ne že skoraj poletne temperature, so nas spremljale ob hoji okrog Velenjskega jezera, mimo naselja Kunta Kinte in do razgledne ploščadi, kjer smo opazovali velik bel oblak iz hladilnika TEŠ, Šoštanjsko in Velenjsko jezero, posekano obrobje obeh jezer, kjer bodo nastale nove ugreznine, kot posledica izkopavanja premoga.

Ob vračanju smo si zamislili, kako pomembno in potrebno je, da vsak izmed nas vsaj razmisli,  kaj lahko naredi, da bo Zemlja ostala tudi za naše potomce.

devetošolci in vodja TD učiteljica Urška Beznik

Tekmovanje z elastomobili

Tekmovanje z elastomobili

V soboto, 23. marca 2024, je v Ljubljani potekalo 21. državno tekmovaje elastomobilov, ki ga organizira Hiša eksperimentov. Elastomobil je vozilo, ki ga poganjata dve elastiki in vzmet, prepeljati pa mora čim daljšo razdaljo po rahlem klancu navzgor. Že drugič smo se tekmovanja udeležili z dvema ekipama iz naše šole. Elastomobil z imenom Doktor Janez so izdelovali Adam Vončina, Mark Loncnar in Matija Polanc, elastomobil z imenom B. D. Randy pa Gaber Jurkovič, Gabriel Selan, Jakob Čemažar in Nik Stare. Učenci so preučevali kakšen elastomobil bodo izdelali in se usklajevali z idejami, kar je bil za nekatere člane kar izziv. Na koncu jim je vendarle uspelo. Izdelovalci so si nabirali izkušnje in sedaj vedo, kako bi lahko še izpopolnili svoja vozila. Najdaljša razdalja, ki jo je prepeljal elastomobil naše šole je bila skoraj 15 metrov. Naslednje leto želimo razdaljo preseči.

Monika Zupanc

Foto: Branka Mavrič in Monika Zupanc

Za tri dni v hribe

Za tri dni v hribe

V petek, 15. marca, so se planinci, ki so si z obiskovanjem planinske šole in izleti prislužili povabilo, udeležili tridnevnega tabora na Orožnovi koči. Zbrali smo se na Ravnah, dodatno naložili nahrbtnike s hrano in se precej natovorjeni odpravili na planino za Liscem. Na Orožnovi koči nas je oskrbnik Franci pričakal s toplim čajem. Po večerji smo imeli spoznavni večer, kjer smo se res nasmejali in komaj odšli spat. Naslednji dan smo se preizkusili v hoji z derezami, spoznavali pomen varne hoje po zasneženih terenih, raziskovali strukturo snežne odeje ter se naučili, kako se uporablja plazovni trojček in se naučili nekaj planinskih vozlov. Kljub utrujenosti je bilo veliko zanimanja za peko palačink, zato smo pripravili “MasterChef kviz” in ugotovili, da imajo naši planinci kar veliko kuharskega znanja. Zmagovalci kviza so spekli več kot 50 palačink. Zaključek večera smo popestrili z zabavnimi igrami. V nedeljo smo preverili planinsko znanje s kvizom, podelili pohvale, pospravili za seboj in odšli nazaj v dolino. Vse tri dni so planinci pokazali, da se znajo zabavati tudi sami, brez dodatnega vodenja. Imeli smo se odlično in se že veselimo naslednjih planinskih aktivnosti s katerimi želimo spodbujati mlade, da se družijo, se učijo novih veščin ter aktivno preživljajo prosti čas v naravi, kar prispeva k njihovemu celostnemu razvoju in povezanosti z okoljem.

VIDEO:https://youtu.be/W7wU52wGo3g

Mentorici planinskega krožka: Monika Zupanc in Katarina Dobravec

Arhivi

Dostopnost