Naša šola je v sodelovanju s Turizmom Bohinj ob 240-letnici prvega pristopa na Triglav razpisala literarni in likovni natečaj, na katerem so sodelovali učenci osnovnih šol iz vse Slovenije. Veseli smo bili velikega odziva.

Osrednja tema je bila Triglav, moj dom. Učenci so likovne izdelke ustvarjali v katerikoli grafični tehniki. V torek, 13. novembra,  smo se sestali člani likovne žirije in v vsaki triadi izbrali devetindvajset  nagrajenih  grafik, od teh tri glavne nagrajence v vsaki triadi. Tričlansko komisijo smo sestavljali: profesor magister Črtomir Frelih, Jana Vilman Proje in jaz kot predstavnica šole.
Ob tej priložnosti bi vam rada predstavila oba člana strokovne žirije, njuno delovanje in dosežke na kulturnem področju. Hkrati pa bi rada izrekla zahvalo za strokovno opravljeno delo in prijeten čas v njuni družbi.

Jana Vilman Proje pri svojem delu združuje preteklost s sodobnostjo v povezavi s turizmom. Ukvarja se z design managmentom in oblikovanjem izdelkov z istovetnostjo (pripadnostna oblačila, spominki …). Vodi center za kakovost Turizma Bohinj, ki je zadolžen za upravljanje  s celostno  podobo destinacije Bohinj in upravljanje z blagovno znamko Bohinjsko/from Bohinj.
Pod mentorstvom dr. Janeza Bogataja zaključuje doktorsko nalogo, v kateri razvija model za oblikovanje izdelkov z inspiracijo v kulturni dediščini in s slovensko istovetnostjo.

Vodja likovne komisije je bil profesor magister Črtomir Frelih. Je redni profesor za grafiko na Oddelku za likovno pedagogiko na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Širši javnosti je verjetno najbolj znan kot avtor Spomenika bohinjskemu vremenu (2007), ki stoji sredi krožišča v Bohinjski Bistrici. Večkrat je sodeloval v izboru predstavnikov Slovenije na mednarodnih grafičnih razstavah, nazadnje na Trienalu v Sofiji (2014) in 8. Grafični razstavi v Cremoni, Italija (2015).

Samostojne razstave (izbor):
2003 – Mestna galerija, Ljubljana
2005 – TR3, Ljubljana
2007 – Slovenski znanstveni institut, Dunaj
2008 – Razpiranja, Lamutov likovni salon Galerije Božidar Jakac, Kostanjevica na Krki
2011 – Savinov likovni salon: razstava grafik »Med kaosom in redom«, Žalec
2012 – Die Nähe des Bildes, Galerie Vorspann / Galerija Vprega, Železna Kapla
2012 – Natura Morta, Galerija Kresija, Ljubljana
2014 – MGLC Ljubljana, »Lisice so tu«, razstava grafik
2015 – Galerija 14, Bled, »Zelo slovenska grafika«, grafike in slike
2018 – »The Second Phenomenom«, Galerija » 1895 Nantong Cultural and Creative Industry Park«, Nantong, Kitajska

Skupinske razstave (izbor):
1990 – Sodobna jugoslovanska umetniška grafika, Art center of the Korean culture and arts foundation, Seul, Koreja
1993 – Mlada slovenska grafika, MGLC, Grad Tivoli, Ljubljana
1996 – Pet slovenskih grafikov, Het gewest aan de Seine Assen, Nizozemska
2008 –The 13th International Biennial Print Exhibition, R. O. C.: transfer and transmission, Tajvan
2010 – Osmi svetovni trienale originalne grafike, Chamalières, Francija
2011 – Prisotna odsotnost figure, razstava risb (Muhovič, Huzjan, Mršnik, Frelih), Galerija Velenje
2013 – Kazemate, Ljubljanski grad (z Jožef Muhovič, Tugo Šušnik, Zdenko Huzjan), Ljubljana
2014 – »Ideja telesa« (kustos Monika Ivančič Ferjan), Galerija Rika Debenjaka, Kanal ob Soči
2014 – 7. mednarodni trienale grafike, Sofija, Bolgarija
2015 – »Magija umetnosti«, Protagonisti slovenske sodobne umetnosti 1968–2013, Künstlerhaus, Dunaj

Nagrade (izbor):
1983 – študentska Prešernova nagrada ALU, Ljubljana
1986 – nagrada na 14. bienalu jugoslovanske grafike, Zagreb
1987 – 17. mednarodni grafični bienale, Odkupna nagrada Moderne galerije, Ljubljana
1991 – nagrada ZDSLU na Majskem salonu, Ljubljana
1993 – 1. nagrada Mini prix Lukas, Bled
2000 – nagrada Novega mesta na 6. bienalu slovenske grafike, Novo mesto, Otočec
2010 – priznanje na 8. svetovnem trienalu grafike, Chamalières, Francija
2012 – priznanje za najvišjo kakovost na 8. mednarodnem bienalu risbe, Plzen, Češka
2015 – nagrado na 18. grafičnem bienalu v Varni, Bolgarija,.
2016 – nagrada za izjemne dosežke na področju visokega šolstva,
2016 – priznanje za najboljšega profesorja v študijskem letu 2016/17 po izboru študentov Pedagoške fakultete Ljubljana
2016 – nagrada »Osten« na mednarodnem bienalu risbe v Skopju, Makedonija
2018 – posebno priznanje za pomemben prispevek k razvoju grafike na 9. mednarodnem bienalu grafike Bitola, Makedonija.

Nada Hodnik, učiteljica likovne umetnosti
Foto: Nataša Colja Obiako