Na prvi pomladni dan smo se z devetošolci odpravili v Velenje, z namenom spoznati Šaleško dolino, premogovništvo, z njim povezano TEŠ kot največjo proizvajalko električne energije v Sloveniji in posledice izkopavanja lignita.

Doživeto smo spoznali delo v premogovniku v preteklosti in sedanjosti. Pomemben del ogleda je bila knapovska malica, ki smo jo zaužili v najgloblji jedilnici. Vožnja z vlakcem in starim dvigalom po podzemlju, sta nas tudi navdušili.

Pomladne, ne že skoraj poletne temperature, so nas spremljale ob hoji okrog Velenjskega jezera, mimo naselja Kunta Kinte in do razgledne ploščadi, kjer smo opazovali velik bel oblak iz hladilnika TEŠ, Šoštanjsko in Velenjsko jezero, posekano obrobje obeh jezer, kjer bodo nastale nove ugreznine, kot posledica izkopavanja premoga.

Ob vračanju smo si zamislili, kako pomembno in potrebno je, da vsak izmed nas vsaj razmisli,  kaj lahko naredi, da bo Zemlja ostala tudi za naše potomce.

devetošolci in vodja TD učiteljica Urška Beznik