Zadnji šolski dan v mescu aprilu smo se učenci petih razredov odpravili v Novo Gorico. Potovali smo z vlakom. Pot nas je vodila najprej skozi predor, ki povezuje Bohinjsko Bistrico s Podbrdom, s tem pa tudi pokrajini Gorenjsko in Primorsko. Dan je bil jasen, tako smo na poti lahko opazovali kraje in pokrajino ter prepoznavali značilnosti, ki Primorsko ločijo od Gorenjske. Predvsem smo imeli priložnost videti, kako je bilo rastlinje vedno bujnejše in bolj v razcvetu.

Nova Gorica je mlado mesto in pomembno za zgodovino našega naroda. Ko so v Gorico 1. maja 1945 vkorakale partizanske čete, je bil za slovenske prebivalce gotovo najpomembnejši trenutek, saj je mesto znova postalo središče Slovencev. Uveljavitev Pariške mirovne pogodbe, po kateri je Gorica ostala v Italiji, je bila zato veliko razočaranje in je prineslo tudi veliko zaskrbljenosti. Del Goriške, ki je pripadel Jugoslaviji, je ostal brez mestnega središča, prebivalci pa brez številnih trgovin, zdravstvenih in šolskih ustanov, brez trga za kmetijske in druge pridelke … Nova Gorica tako spada med eno izmed najmlajših slovenskih mest. Zaradi ugodne prometne lege se je hitro razvila v upravno, prometno, regionalno, gospodarsko, kulturno in izobraževalno središče. Najstarejša zgradba v mestnem kompleksu je železniška postaja v secesijskem slogu, ki je bila zgrajena istočasno z bohinjsko železniško progo. Vstop Slovenije v Evropsko unijo sta mestni upravi občin Nova Gorica in Gorica obeležili z novim skupnim mestnim trgom pred železniško postajo. Od tam smo se odpravili na hrib na obrobju imenovan Kostanjevica ali Kapela z znamenitim frančiškanskim samostanom. Samostanska cerkev Marijinega oznanjenja sicer služi tudi kot župnijska cerkev. V samostanu se nahaja knjižnica, ki se imenuje po patru in slovenskem jezikoslovcu Stanislavu Škrabcu. V njem hranijo preko 10 000 knjig, med njimi prvotiske (inkunabule). Še posebej pa je samostan poznan po grobnici Burbonov – zadnjih članov te francoske kraljeve rodbine. Na samostanskem vrtu smo občudovali dišeče vrtnice s tem imenom – rožni vrt burbonk. Ker je Nova Gorica mesto vrtnic in ima stilizirano vrtnico tudi v mestnem grbu, je vsako leto v mesecu maju organiziran Festival vrtnic. Glavne in najbolj obiskane prireditve pa se odvijajo prav med burbonkami na samostanskem vrtu. O vseh teh značilnosti nas je poučila g. Mirjam, ki deluje v tem samostanu. Po drugi poti, skozi mesto smo se vrnili na železniško postajo, od koder nas je vlak popeljal nazaj domov.

Besedilo in foto: Marinka Soklič in Mojca Medja