Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RŠ je 30. 1. 2018 objavil Javni razpis za dodelitev štipendij za deficitarne poklice za šolsko leto 2018/19.Štipendije za deficitarne poklice so namenjene dijakom, ki se izobražujejo za poklice, za katere ni  dovolj zanimanja in jih potrebujejo na trgu dela. Štipendije se bo podelilo za naslednje poklice: kamnosek, mehatronik operater, izdelovalec kovinskih konstrukcij, instalater strojnih instalacij, oblikovalec kovin orodjar, elektrikar, avtokaroserist, pek, slaščičar, mesar, tapetnik, mizar, zidar, klepar-krovec, izvajalec suhomontažne gradnje, tesar, slikopleskar, pečar, gozdar, dimnikar in steklar.  Podelilo se bo 1000 štipendij v višini 100 evrov mesečno.  Ob tem velja izpostaviti, da prejemanje štipendije za deficitarne poklice ne vpliva na višino otroškega dodatka in na višino plačila dohodnine ter da dijak lahko istočasno prejema tudi državno štipendijo. Če dijak ponavlja letnik, lahko štipendijsko razmerje miruje, vendar ne več kot eno leto. Več informacij o razpisu in štipendijah za deficitarne poklice najdete na  spletni strani sklada. Prilagam pa tudi povezavo do kratkega predstavitvenega filma o štipendijah za deficitarne poklice https://www.youtube.com/watch?v=jvhwX0axBUQ&feature=youtu.be.