Novice Osnovne šole dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica
Živalski vrt v Ljubljani

Živalski vrt v Ljubljani

Z učenci 1. razredov smo v aprilu odšli v živalski vrt v Ljubljano. Navkljub bolj hladnemu vremenu smo uživali ob ogledu živali, ki jih doma nismo vajeni. Lahko smo pobožali in skrtačili tudi ovce in koze. Ko se nam je približevala manjša svinja pa smo raje pobegnili na varno in se odšli še malo poveselit na igrala. Več si lahko pogledate tukaj.

Učiteljice 1. razredov

Foto: Ula Svetina, Sabina Jeklar, Polona O. Golobič

Druženje med generacijami

Druženje med generacijami

Učenci predmetne stopnje so v torek (16. 4.), sredo (17. 4.) in četrtek (18. 4.) preživeli popoldan v družbi stanovalcev Doma sv. Martina v Srednji vasi. S stanovalci so šli na sprehod, imeli športne igre in se igrali družabne igre. Učenci so v družbi starejših izjemno uživali, zato si želijo še več takšnega druženja.

Eva Vavroš

Ta veseli dan za petošolce

Ta veseli dan za petošolce

Četrtek, 28. 3. 2024, je bil za petošolce prav res veseli dan, kot pravi A. T. Linhart v svoji veseloigri, saj smo se odpravili v srednjeveško jedro, na Linhartov trg v Radovljico. Kustosinje radovljiških muzejev so nam izvirno in zanimivo prikazale življenje v preteklosti tako v Mestnem muzeju kot v Šivčevi hiši. Pobliže smo spoznali še vpliv, življenje in posebnosti povezani s kranjsko sivko v Čebelarskem muzeju. Kmalu bo na tem mestu Festival čokolade, kamor se bomo odšli posladkat in si ogledat ilustracije Marjana Mačka v galeriji Šivčeve hiše. Vabljeni tudi vi!

Martina Mašić Sabalić

foto: Martina MS. Eva V. Marinka S.

Noč geografije 2024

Noč geografije 2024

V petek, 5. 4. 2024, zvečer smo z učenci bohinjske šole obeležili Noč geografije, ki vključuje geografske dogodke po vsem svetu.

Letos smo gostovali (izvajali delavnice in spali) v Informacijskem središču Triglavskega narodnega parka – Bohinjki, v Stari Fužini. Skozi različne dejavnosti in čutila smo spoznavali države sveta. Pripravljali smo tajske, italijanske in grške jedi, se zavrteli v ritmih grškega sirtakija in spoznavali svet mladih španskih nogometašev v filmu Llenos de gracia.

S svojim predavanjem o naravoslovni fotografiji nas je skozi čarobne kotičke Triglavskega narodnega parka popeljal zanimiv gost –  geolog Aleš Zdešar, zaposlen v TNP.

Triglavskemu narodnemu parku se zahvaljujemo za možnost gostovanja v Bohinjki, za prijazen sprejem gospe Majdi Odar, Alešu Zdešarju pa za čarobno fotografsko potovanje.

Več naj povejo fotografije in VIDEO, za recepte pa povprašajte kuharske mojstre.

Nataša Mrak, Monika Zupanc, Lucija Markelj Jensko, Nina Kožar Mencinger

Občinski kulturni praznik

Občinski kulturni praznik

V torek, 26. 3., so učenci gledališkega krožka pripravili prireditev ob občinskem kulturnem prazniku. Gledalce sta planinca popeljali po poti slovenske književnosti. Srečala sta Janeza Mencingerja, ki jima je pripovedoval o tem, kdo lahko postane pisatelj, pa lepo Vido, ki jima je o svojem življenju pripovedovala ob točki s sencami. Krjavelj jima je povedal, kako je hudiča presekal na pol. O gradnji železnice in ljubezenskih težavah sta izvedela iz pesmi Železna cesta, naučila pa sta se tudi, da otroci razumejo nekatere stvari šele, ko odrastejo, kot pravi Tone Partljič. 

Šolski pevski zbori so nas popeljali v Prešernovo Vrbo, zapeli so nam o Čuku na palici in nam naročili: Ne bodi kot drugi.

Anita Zupanc

foto: Mojca Rozman

Zbiralna akcija papirja in tekstila

Zbiralna akcija papirja in tekstila

Zbiralna_akcija — povezava na letak

Zbiranje papirja in tekstila od torka do petka 2. 4. 2024 – 5. 4. 2024 od 13. do 17.ure.

Podari obleko, posadi smeko

Strokovnjaki opozarjajo, da v Sloveniji letno zavržemo kar 17.000 ton tekstila, na ekološki način pa predelamo zgolj 15% takšnega tekstila. Preostanek zavrženih oblačil konča v sežigalnici ali celo na odlagališčih. Tekstil je zaradi svoje sestave (tudi plastika) slabo razgradljiv. Pri sežigu 1 kg komunalnih odpadkov, kamor se največ odlaga tekstil, nastane 52 kg CO₂.

Z akcijo PODARI OBLEKO, POSADI SMREKO poskrbimo za ponovno uporabo oziroma predelavo oblačil, s tem pa zmanjšamo količino odloženih odpadkov in posledično količino CO₂ izpustov. 

O projektu

O PROJEKTU WEAR&SHARE: Wear&Share je mednarodni projekt, ki ga organizira podjetje v Answear. Projekt trenutno poteka v 5 državah. V vsaki državi Asnwear izbere lokalnega partnerja, ki deluje trajnostno ter si prizadeva bodisi ohranjati, bodisi saditi drevesa. V Sloveniji je Answear združil moči s podjetjem Valtex d.o.o. ter skupaj z njimi ustvaril podprojekt PODARI OBLEKO, POSADI SMREKO.

Vsaka sodelujoča šola, ki bo uspešna pri zbiranju oblačil, bo v zameno prejela sadiko smreke (ene ali več, odvnisno od zbrane količine oblačil), ki bo v zreli za proces fotosinteze v letu dni posrkalo 24 kg CO₂ iz ozračja, s čimer še dodatno pomagamo razbremeniti okolja CO₂ izpustov in skozi celoten projekt ozaveščamo osnovnošolce o pomenu zbiranja in oddajo za ponovno uporabo na primeru oblačil, ki predstavljajo 5% vseh odvrženih odpadkov.

Kam gredo oblačila?

Wear&Share deluje tako, da sodelujoči zbirajo lepo ohranjena oblačila, katerim podarimo novo življenje, na način, da:

  • jih ponovno uporabimo v slabše razvitih državah;
  • jih recikliramo in ponovno uporabimo;
  • jih ponovno uporabimo v drugih industrijah ( npr. obnovimo vlakna iz oblačil, ki niso več primerna za nošenje, ali jih uporabimo za proizvodnjo zvočno izolacijskih in izolacijskih materialov v avtomobilski industriji, npr. za avtomobilsko izolacijo).

Anže Krek

Arhivi

Dostopnost