Projekt o miru
Računalniško tekmovanje

Računalniško tekmovanje

Računalniško razmišljanje, logika in reševanje problemov so veščine, ki jih potrebujejo mladi za uspeh v današnjem digitalnem svetu. Računalniški tekmovanji Boberček (2. do 5. razred) in Mladi bober (6. do 9. razred) sta odličen način, da se učenci osnovnih šol preizkusijo v teh spretnostih na zabaven in poučen način.

Tekmovanje je tako kot vsako leto potekalo v mesecu novembru.

Učenci, ki so prejeli bronasto priznanje so:

  1. razred: Lorik Hoxha, Anastazija Korošec, Ajda Sodja in Brina Zalokar Arh
  2. razred: Mija Čufer
  3. razred: Karlina Dobravec, Anže Podjed, Neža Ravnik, Nace Rožič, Anja Sodja in Brina Sodja
  4. razred: Eva Habjan, Nik Koren, Matija Rožič in Ožbej Vid Sodja
  5. razred: Lucija Cvetek in Ana Rožič

Čestitke vsem tekmovalcem za udeležbo na tekmovanju ter iskrene čestitke učencem in učenkam za osvojeno bronasto priznanje!

Mentorica: Katarina Dobravec

Bodi zvezda, ne meči petard!

Bodi zvezda, ne meči petard!

Ker smo v zadnjih dneh  obravnavali nekaj kršitev povezanih s prinašanjem pirotehničnih izdelkov v šolo, bi želeli opozoriti na navodila, ki jih glede varne in zakonite rabe pirotehnike, daje slovenska policija:

»Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le od 26. decembra do 1. januarja, pa tudi takrat teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javna zbiranja. V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke kategorije F1, ki so namenjeni takšni uporabi. Izdelki so v ta namen tudi označeni.

Prodaja pirotehničnih izdelkov kategorije F1 je fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra. Za posameznike je predpisana globa od 400 do 1200 evrov. Pri tem se izdelek tudi zaseže.

Mladoletnikom do 14. oziroma 16. leta starosti je dovoljeno uporabljati pirotehnične izdelke kategorij F1 in F2 le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov.

Prepovedane so predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava in preprodaja pirotehničnih izdelkov.

Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov lahko povzroči hude telesne poškodbe

V policiji ugotavljamo, da je največ poškodb ravno pri prepovedani uporabi izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah z dovoljenjem pristojnega organa oziroma so bili kupljeni na črnem trgu. In ne le, da lahko nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), zelo moteča je za živali in onesnažuje okolje. 

Policisti bomo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Za posameznike je predvidena globa od 400 do 1200 evrov. 

Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je težava vseh, zato starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje prosimo, naj opozarjajo na nevarnosti in možne posledice«.

Vir: Policija – Varna uporaba pirotehnike

Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI) (PISRS)

Učenci izbirnega predmeta poskusi v kemiji in nadarjeni v Ljubljani

Učenci izbirnega predmeta poskusi v kemiji in nadarjeni v Ljubljani

Cilj našega obiska je bil ogled FKKT in obisk dogodka Urica kemije z naslovom »Gori ali ne gori«. Na dogodku se je kadilo, pokalo, penilo, iskrilo in se tudi učilo. Fakulteto pa nam je razkazal domačin dr. Janez Cerkovnik  in njegov kolega dr. Krištof Kranjc. Pokukali smo v raziskovalne laboratorije, predavalnice, kabinete profesorjev, laboratorije, kjer študentje izvajajo vaje in videli masni spektometer, s katerim lahko opazujemo molekule. Učenci so bili nad videnim navdušeni.

Ker pa je več kot polovica učencev tekla na ljubljanskem maratonu, smo obiskali še Muzej bančništva Bankarium, v katerega so imeli učenci ob predložitvi startne številke prost vstop. Tam smo spoznali kako pomembno je biti finančno pismen. Najbolj zanimiv del pa je bil ogled bankomat »od zadaj« in ogled najbolj varovanega dela banke, to je trezor. Tam smo šteli denar s pomočjo naprav, spoznali kako težki so kovanci, če jih je več skupaj in pogledali, če so naši bankovci pristni.

Najbrž ni bilo učenca, ki bi ob prihodu domov izrazil željo po žepnini, kajti le tako se bo lahko naučil, kako ravnati z denarjem. Devetošolci pa so že predlagali , da se jim odpre bančni račun.

Učiteljica: Urška Beznik

Kemija-v-Ljubljani-1

Slika 1 of 12

Obisk ekološke in konvencionalne kmetije na Poljah

Obisk ekološke in konvencionalne kmetije na Poljah

Še pred snegom smo se učenci izbirnih predmetov kmetijska dela, čebelarstva  in organizmi v naravnem in umetnem okolju odpravili na obisk kmetije »Pr Tonejc« in »Pr Tazgornem«.

Tonejčeva kmetija je ekološka. Obiskali smo jo v okviru projekta Vzpostavitev eko regije BOJA. Spoznavali smo način sirarjenja in predelavo mleka v mlečne izdelke, ki jih kmetija ponuja in način trženja le teh. Gostiteljica Simona je učence motivirala s svojo zgodbo in navdihom. Če si nekaj res želiš, imaš voljo, željo in si vztrajen, uspeš in greš čez vse prepreke, ki se pojavijo na poti.

Kmetija »Pr Tazgornem«  je konvencionalna kmetije, ena večjih v Bohinju, ki se ukvarja s predelavo mleka. Sprejel nas je naš bivši učenec Januš, ki bo mladi prevzemnik te kmetije. Delo opravlja z zagnanostjo ob pomoči domačih, z novimi idejami, kako bi si fizično delo na kmetiji lahko olajšali. Ena od idej je že obrodila sadove, saj so lastniki robota, ki omogoča molžo krav mlekaric. Računalniška tehnologija pa omogoča nadzor in dogajanje v hlevu. Učenci so bili presenečeni nad mladostjo in zagnanostjo mladega Januša, ki je učence navdušil s svojim zgledom in odnosom do zemlje in obdelovanja le te. Menim, da se za prihodnost kmetijstva v Bohinju ni potrebno bati.

Učiteljici: Urška Beznik in Nina Kožar Mencinger

 

IMG_20241014_133619

Slika 1 of 12

Medobčinsko tekmovanje v nogometu za starejše dečke

Medobčinsko tekmovanje v nogometu za starejše dečke

Nov 25, 2024

V ponedeljek, 25. 11. 2024, je v Lescah potekalo medobčinsko prvenstvo
v nogometu za starejše učence. Tekmovanje je potekalo v OŠ Frana
Saleškega Finžgarja v Lescah. Učenci naše šole so se odrezali zelo
dobro, saj so dosegli med zelo izenačenimi ekipami 3. mesto. Osvojili
smo pokal in žogo. Ekipo so sestavljali: Miha Mencinger,  Matevž
Tancar, Tevž Sodja, Ben Žvan , Žan Mencinger, Erazem Rabič, Matevž
Smukavec, Žanej Ogrin.

Učiteljica športa: Maja Velički

nogomet-1

Slika 1 of 9

Arhivi

Dostopnost