Prva triada
Zlati na Zlati kuhalnici

Zlati na Zlati kuhalnici

Regijsko tekmovanje za Zlato kuhalnico

V sredo, 9. 10. 2024, je na Srednji gostinski in turistični šoli Radovljica potekalo regijsko tekmovanje »Zlata kuhalnica«.

Našo šolo so zelo uspešno zastopali sedmošolka Niki Jensterle in devetošolci Hana Debelak, Daša Gumzej in Adam Vončina.

Na tekmovanju so se naši učenci kot ekipa z najvišjim številom doseženih točk in doseženim zlatim priznanjem na regijskem tekmovanju, uspeli  uvrstiti na državno tekmovanje »Zlata kuhalnica«, ki bo potekalo 18. novembra v Laškem, v okviru Gostinsko turističnega zbora Slovenije.

Letošnje izbrane jedi so bile topla predjed funšterc, piščančja obara z žitnim vložkom in hladni napitek na osnovi mešanic kavnih nadomestkov (Divka, Proja…). Izbrane jedi so vsako leto značilne za regijo, v kateri tisto leto poteka Gostinsko turistični zbor Slovenije. Ker je funšterc mnogim nepoznana jed, naj pojasnim, da se jedi reče tudi knapovsko sonce, gre pa za jajčno  jed, ki so jo pripravljali rudarjem.

Glavna pravila tekmovanja so, da kuharsko ekipo na tekmovanju sestavljajo 4 člani, ki v 60 minutah skuhajo izbrane jedi za 6 oseb, pred tem imajo 10 minut časa za pripravo in na koncu 10 minut za pospravljanje. Ocenjujejo se recepti, mise en place, mehanski in toplotni postopki priprave jedi, izgled in okus, serviranje jedi in njihova predstavitev.

Jedi, ki so jih skuhali naši učenci so:

  • funšterc z ocvirki, zelenjavo in zeliščno skuto
  • piščančjo obaro z gomoljno zelenjavo in drobnjakovimi žličniki
  • belo ledeno žitno kavo z lešnikovim sladoledom in mlečno peno.

Priprave so bile kar zahtevne, saj so učenci po pouku, enkrat tudi na soboto, ostajali v gospodinjski učilnici in se soočali z ogromno navodili, popravki, preizkušanji okusov, razmisleki, dvomi in na koncu vsakič z goro nepomite posode.

Vsem štirim učencem, ki so neverjetno dobro sodelovali med seboj, bili sproščeni, komunikativni na tekmovanju in poskrbeli za res dobro pospravljeno delovno mesto, iskrene čestitke!

Mentorica Nina Kožar Mencinger

Otrok, nepopisan list

Otrok, nepopisan list

Včeraj se je začel Teden otroka, program Zveze prijateljev mladine Slovenije, ki se vsako leto začne na prvi ponedeljek v oktobru in traja do nedelje istega tedna. Letošnji, že 70. Teden otroka, bo tako potekal do nedelje, 13. oktobra.

Tema tega tedna je Otrok, nepopisan list. “Ob tej priložnosti smo se vprašali: ali lahko najdemo kakšne vzporednice med otroštvom nekoč in danes? Na prvi pogled bi rekli, da težko; toliko se je spremenilo – tehnologija, način vzgoje, tempo življenja. Edino, kar ostaja enako, je samo bistvo biti otrok,” so zapisali na Zvezi prijateljev mladine Slovenije.

“Vsak otrok se rodi kot nepopisan list, vendar je njegovo odraščanje neločljivo povezano s časom, v katerem živi, pa tudi z vzgojo, šolskim sistemom, družbo in okoljem, ki ga obkroža. Kljub temu pa osnovne potrebe otrok skozi desetletja ostajajo nespremenjene. Vsi otroci, ne glede na čas in prostor, potrebujejo ljubezen, občutek varnosti, topel in zdrav dom. Potrebujejo igro, znanje, druženje z vrstniki, spodbudo, oporo, pomoč ter priložnosti za razvoj svojih talentov in interesov.”

Vsako leto ob Tednu otroka pripravijo tudi poslanico. Avtorica letošnje poslanice in ambasadorka Tedna otroka 2024 je Nika Gradišek, študentka sociologije in anglistike na Filozofski fakulteti v Ljubljani, pesnica, novinarka, turistična vodička, ljubiteljska debaterka, glasbenica in igralka.

Na naši šoli smo včeraj teden začeli z odlično predstavo akrobatske skupine Dunking Devils. Danes so predstavniki šolske skupnosti odšli na obisk na Občinsko upravo, od srede do petka popoldan pa bomo na željo otrok organizirali nekaj delavnic. Nekaj učencev bo sodelovalo na likovnem ali literarnem tečaju. Utrinke vsega dogajanja si boste lahko ogledali naslednji teden.

V tem tednu in tudi sicer vam želimo veliko lepih trenutkov z vašimi otroki.

 

Mentorici šolske skupnosti Ana M. Sodja in Nataša Stare

Keeekeeeec!

Keeekeeeec!

Prvošolce nas je v torek čakal poseben dan. Odšli smo namreč raziskovat Kekčevo deželo.
Kaj vse se nam je dogajalo. Rešili smo Mojco ter tako prestrašili Bedanca, da je za tri dni pobegnil na Špik. Ogledali smo si tudi hišo Briceljna ter po skrivnih poteh prišli do Kekčeve koče. Tam nam je zaupal skrivnost, ki je ne bomo izdali nikomur, niti staršem in učiteljicam! Pehta nam je pripravila tudi pecivo in čaj, da smo se malo pogreli po dežju. Skupaj smo zapeli še Kekčevo pesem in se počasi poslovili.
Kekec, se vidimo kmalu!

image00001

Slika 1 of 7

Policijska postaja Bled z drugošolci

Policijska postaja Bled z drugošolci

Včerajšnji sončni ponedeljek smo drugošolci izkoristili za obisk policijske postaje na Bledu. Policista sta nam predstavila poklic policista in nam razkazala prostore policijske postaje. Pokukali smo v policijsko vozilo, nekateri pa so se preizkusili tudi na testu alkoholiziranosti. Z učiteljicami smo se sprehodili po Bledu in si od blizu pogledali semaforizirano križišče ter prometne znake v okolici. Še vedno velja, da kot pešci uporabljamo rumeno rutico, pred prečkanjem ceste dobro pogledamo levo in desno, nato pa z dvigom leve roke opozorimo nase.

Preživeli smo krasno dopoldne, za kar se zahvaljujemo tudi policistoma.

Tjaša Krkoč

1

Slika 1 of 10

V tednu Trajnostne mobilnosti AKTIVNO v šolo

V tednu Trajnostne mobilnosti AKTIVNO v šolo

Aktivna hoja v šolo peš, s kolesom ali skirojem otrokom zagotavlja vsakodnevno telesno dejavnost in pozitivno vpliva na njihovo zdravje in dobro počutje. Prispeva tudi k razvoju zdravih življenjskih in potovalnih navad. Raziskave dokazujejo, da se te v večji meri ohranjajo pri posameznikih, ki so kot otroci v šolo potovali aktivno, kot pri tistih, ki so jih vozil z avtomobilom. Aktivna in samostojna hoja v šolo spodbujata tudi otrokov osebnostni in socialni razvoj, prispevata k povezovanju z drugimi v lokalnem prostoru in prometu ter krepita razvoj samostojnosti, odgovornosti in samozavesti.

Ker se trudimo biti ZDRAVA šola, bomo tudi letos od 16. do 27. septembra 2024, v sodelovanju z Občino Bohinj zopet pristopili k projektu Trajnostne mobilnosti. Zato vabimo vse učence in njihove starše, da naslednjih 14 dni v šolo prihajate na trajnostne načine, torej peš, s kolesi, skiroji ali z javnim prevozom. V šoli bomo v ta namen beležili trajnostne načine prihodov vseh učencev od 1. – 9. razreda, vsak pa bo dobil tudi vozovnico, ki jo bo sproti izpolnjeval. V sklopu projekta se bo odvila tudi akcija Pešbus, ki je namenjena predvsem učencem 1. triade iz OŠ Bohinjska Bistrica in podružnice Srednja vas. Pripravili smo tudi vozni red in proge Pešbusa, ki si jih lahko ogledate v spodnjih priponkah, starši mlajših učencev pa ste jih prejeli tudi v sporočilih. V kolikor bi bili v naslednjih dveh tednih kot spremljevalec pripravljeni spremljati otroke na Pešbusu, nam to lahko sporočite na e-naslov natasa.fujs@obcina.bohinj.si.

Poleg že zgoraj omenjenih aktivnosti smo v poletnih mesecih s pomočjo sredstev Ministrstva za okolje, prostor in energijo – Sklad za podnebne spremembe ter s pomočjo občine Bohinj učencem osnovne šole omogočili nakup rolerjev, skirojev, ščitnikov in čelad, ki jih bomo v tem tednu z največjim veseljem preizkusili, v bodoče pa uporabljali tudi za popestritev pouka športa in nekaterih interesnih dejavnosti. Nekaj besed bomo učitelji v vseh razredih namenili prav poznavanju Evropskega tedna mobilnosti, že v sredo pa lahko učenci svoja kolesa od 8.00 dalje pustite na brezplačnem servisu koles pred šolo.

Vabljeni, da naslednjih 14 dni skupaj z nami preživite aktivno, zdravo in trajnostno mobilno!

PEŠBUS 2024

 

 

Koordinatorke Tjaša Krkoč, Jožica Kašca in Nataša Fujs

Arhivi

Dostopnost