Učenci so seznanjeni z novostmi v ekologiji. Na šoli se posebej zbirajo različni odpadki za reciklažo: kartuše, baterije, plastični pokrovčki … Na dnevih dejavnosti  učenci čistijo okolico šole in zbirajo odpadni papir.

Učenci in zaposleni se  po najboljših močeh trudimo, da bi zmanjšali onesnaževanje okolja.

Vodja projektnega tima je Franka Pavić Sodja.

Eko projekt

Izbirni predmeti za naslednje šolsko leto

Spoštovani učenci in starši,

poleg obveznih predmetov osnovna šola izvaja pouk obveznih izbirnih predmetov za učence 7., 8. in 9. razreda in pouk neobveznih izbirnih predmetov za učence od 4. do 9. razreda.

Vsebina obveznih izbirnih predmetov je predstavljena v publikaciji Izbirni predmeti (obvezni), vsebina neobveznih izbirnih predmetov pa v publikaciji Izbirni predmeti (neobvezni)Podrobnejši učni načrti predmetov pa so objavljeni na spletnih straneh Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport RS.

Zakon o osnovni šoli določa:

• Učenec 7., 8. in 9. razreda mora izbrati dve uri pouka OBVEZNIH izbirnih predmetov (lahko tudi 3, če s tem soglašajo njegovi starši). Izbirni predmeti se ocenjujejo. Učenec lahko napreduje le, če ima pozitivno zaključene ocene pri vseh predmetih, tudi pri izbirnih.
  • Učenec od 4. do 9. razreda lahko dodatno izbere še dve uri pouka NEOBVEZNIH izbirnih predmetov. Gre za neobvezne predmete in jih učenec lahko tudi ne izbere. O tej možnosti naj razmislijo predvsem tisti, ki so vsebinsko ali časovno obremenjeni oz. preobremenjeni že z rednim poukom. Za učence, ki se bodo odločili in bodo obiskovali neobvezni izbirni predmet, bo obiskovanje predmeta obvezno, prav tako bo ocena enakovredna ostalim ocenam.
  • Učenec, ki obiskuje glasbeno šolo z javno veljavnim programom, je lahko oproščen obiskovanja obveznih izbirnih predmetov v celoti ali eno uro tedensko. V tem primeru starši izpolnijo Vlogo za oprostitev sodelovanja pri izbirnih predmetih. To vlogo prinesejo učenci razredniku v šolo.

Na osnovi prijav bomo oblikovali skupine izbirnih predmetov za naslednje šolsko leto, vendar bomo izvajali le tiste, za katere bo prijavljeno zadostno število učencev v skladu z veljavno zakonodajo. Ker so neobvezni izbirni predmeti del razširjenega programa šole, se lahko izvajajo izven rednega pouka (7. ali 8. šolsko uro).

Izbirne   (obvezne in neobvezne)  predmete boste izbirali na portalu LOPOLIS. Izbiranje predmetov bo potekalo elektronsko  od 3. aprila  do  15. aprila 2024.

Mojca Rozman, ravnateljica

Mladi nogometaši tretji na medobčinskem prvenstvu

OŠ Gorje je po dolgih letih organizacijo medobčinskega prvenstva v nogometu predala naprej. Tako kot starejši učenci lansko jesen, so se tudi mlajši učenci s svojimi vrstniki pomerili na OŠ v Lescah. Na materinski dan je tako v Lesce potovalo 7 naših učencev 7. in 6. razreda. To so bili Matevž Smukavec, Erazem Rabič, Ožbej Kusterle in Rok Cesar, ki so bili kot sedmošolci gonilna sila tokratne ekipe, pridružila pa sta se jim še Nal Cvetek in Rožle Rozman, ki sta igrala manj ampak kljub vsemu nabrala pomembne izkušnje za prihodnje leto. Vratar je bil tokrat Anže Kovačič, ki je kljub mladosti branil zelo uspešno.

Prvo tekmo so naši učenci tik pred koncem, po srečno doseženem golu Radovljičanov izgubili, drugo tekmo suvereno premagali Gorjance in se tako kot drugo uvrščeni uvrstili v polfinale. Tam so morali priznati premoč učencem iz Lipnice, ki so bili tokrat premočni, za tretje mesto pa so se ponovno pomerili z Radovljičani in jih tudi suvereno premagali. Naš najboljši strelec je bil tokrat Ožbej Kusterle, ki je dosegel kar štiri zadetke in bil tudi drugi strelec turnirja.

S tem medobčinskim tekmovanjem so naši nogometaši tudi končali letošnja tekmovanja, ponovno pa bodo na delu drugo šolsko leto.

Nejc Pogačnik

TD za devetošolce

Na prvi pomladni dan smo se z devetošolci odpravili v Velenje, z namenom spoznati Šaleško dolino, premogovništvo, z njim povezano TEŠ kot največjo proizvajalko električne energije v Sloveniji in posledice izkopavanja lignita.

Doživeto smo spoznali delo v premogovniku v preteklosti in sedanjosti. Pomemben del ogleda je bila knapovska malica, ki smo jo zaužili v najgloblji jedilnici. Vožnja z vlakcem in starim dvigalom po podzemlju, sta nas tudi navdušili.

Pomladne, ne že skoraj poletne temperature, so nas spremljale ob hoji okrog Velenjskega jezera, mimo naselja Kunta Kinte in do razgledne ploščadi, kjer smo opazovali velik bel oblak iz hladilnika TEŠ, Šoštanjsko in Velenjsko jezero, posekano obrobje obeh jezer, kjer bodo nastale nove ugreznine, kot posledica izkopavanja premoga.

Ob vračanju smo si zamislili, kako pomembno in potrebno je, da vsak izmed nas vsaj razmisli,  kaj lahko naredi, da bo Zemlja ostala tudi za naše potomce.

devetošolci in vodja TD učiteljica Urška Beznik

Tekmovanje z elastomobili

V soboto, 23. marca 2024, je v Ljubljani potekalo 21. državno tekmovaje elastomobilov, ki ga organizira Hiša eksperimentov. Elastomobil je vozilo, ki ga poganjata dve elastiki in vzmet, prepeljati pa mora čim daljšo razdaljo po rahlem klancu navzgor. Že drugič smo se tekmovanja udeležili z dvema ekipama iz naše šole. Elastomobil z imenom Doktor Janez so izdelovali Adam Vončina, Mark Loncnar in Matija Polanc, elastomobil z imenom B. D. Randy pa Gaber Jurkovič, Gabriel Selan, Jakob Čemažar in Nik Stare. Učenci so preučevali kakšen elastomobil bodo izdelali in se usklajevali z idejami, kar je bil za nekatere člane kar izziv. Na koncu jim je vendarle uspelo. Izdelovalci so si nabirali izkušnje in sedaj vedo, kako bi lahko še izpopolnili svoja vozila. Najdaljša razdalja, ki jo je prepeljal elastomobil naše šole je bila skoraj 15 metrov. Naslednje leto želimo razdaljo preseči.

Monika Zupanc

Foto: Branka Mavrič in Monika Zupanc