Ko se drevesa odenejo v jesenske barve, je čas, da se z devetošolci odpravimo v Posočje. Po vožnji z vlakom do Mosta na Soči ter avtobusom do Kobarida smo dan začeli s krajšim kulturnim programom pri spomeniku Simona Gregorčiča. Program smo nadaljevali na kostnici nad Kobaridom, kjer so učenci v spomin padlim vojakom pripravili svoje avtorske pesmi, ki so nastale že v šoli v naravi na Komni. S pomočjo mobilne aplikacije Pot miru pa so preteklost Kobarida spoznavali še interaktivno. Na poti proti Bovcu smo se ustavili ob slapu Boka, ki se nam sicer ni pokazal v vsej svoji veličini, a nas je kljub temu navdušil. Znanje orientacije je učencem prišlo prav v Bovcu, saj so ga spoznavali ob reševanju zanimivih nalog. Najboljše skupine so bile na koncu tudi nagrajene. Za konec pa je sledil še ogled cerkvice sv. Jožefa v vasi Soča, s poslikavami akademskega slikarja Toneta Kralja. Slikar se je s čopičem v roki na svoj način boril proti fašističnem nasilju na Primorskem. Sprehodili smo se tudi do bližnjega vojaškega pokopališča, enega izmed mnogih na tem koncu naše dežele. Polni novih vtisov in doživetij smo se podali proti domu, z željo v mislih, da se v te lepe kraje vojna nikdar več ne vrne.

Lucija Markelj Jensko

Foto: Nataša Mrak, Mojca Rozman